Při výběru nové nabíječky na baterie bychom měli znát důležitá kritéria ovlivňující kupní cenu tohoto zboží, pomohou nám rozkrýt praktické a ekonomické využití individuálních nabíječů baterií.
1. Ujasněte si počet a typ článků, které plánujete v nabíječi baterií nabíjet
Jedním z prvních kritérií při výběru nabíječky na baterie je zpravidla počet a typ článků, který potřebujeme často nabíjet, jedná se ve většině případů o články tužkové AA nebo mikrotužkové AAA články, případně ještě malé či velké monočlánky. Malé i velké monočlánky se dnes dají snadno nahradit praktickými plastovými redukcemi z článků tužkových. Odpadá nám pak nákup dražší nabíječky. Postačí mít po ruce tyto plastové redukce, jejichž cena se pohybuje od 7 Kč/ks a rozhodovat se spíše pro menší a skladnější nabíječku tužkových baterií.
2. Kolik peněz se vyplatí do nabíječky baterií investovat?
Dalším kritériem bude bezesporu investovaná částka ve vztahu k požadované kvalitě, počtu funkcí a celkové výkonnosti nabíječky. Obyčejné nabíječky baterií, bez inteligentního procesu vypínání, se dají poříditi do 200 Kč. U těchto nabíječek je největší nevýhodou nemožnost odhadnout stav vybití akumulátorů při vložení. Tudíž je dobré vkládat články vybité. Nabíjecí proud je zde kolem 200 mAh u článků AA a cca 100 mAh u článků mikrotužkových. Doba nabíjení je tedy u článků s kapacitou 2000 mAh kolem čtrnácti hodin. Dobu je nutno ohlídat ručně a poté články z nabíječky vyjmout, jinak dochází k jejich nežádoucímu přebíjení.
Další kategorií jsou nabíječky inteligentní s automatickým vypnutím nabíjení baterií a přepnutím do udržovacího režimu, kde se sníží po ukončení nabíjení proud a články se jen udržují nabité.
Tyto typy lze pořídit v cenové hladině kolem tří set korun. Rozdíly u těchto modelů jsou především v počtu obvodů hlídajících nabíjecí proces. Jednoduší a levnější modely v této kategorii mají jen jeden obvod a umožňují nabíjet jen 2 nebo 4 akumulátory, tato funkce se přepíná mechanickým přepínačem na boku nabíječky. Tímto řešením se při výrobě nabíječky baterií ušetří, což má vliv na konečnou prodejní cenu, nicméně nabíjení baterií pak není přesné, protože články se nabíjí jako celý pack, jsou spojeny do série (v lepším případě dvou, v horším čtyř článků). Pokud jsou články starší a používané do různých typů zařízení, dosahují různého stupně vybití a tím pádem i nestejných parametrů. Při nabíjení baterií tímto způsobem pak dochází k nepřesnému vypínání obvodem a slabší články trpí přebíjením či naopak silnější nejsou zcela dobity. Tyto nabíječe baterií jsou již vybaveny indikací nabití zpravidla jednou diodou, která svítí buď červeně (nabíjí se) nebo zeleně (články jsou dobity a probíhá jen udržovací dobíjení malým proudem). Některé mají i funkci vybíjení článků, ovšem její přesnost je opět limitována sériovým zapojením článků a jednou vyhodnocovací elektronikou, která počítá se součtem článků a dělí napětí jejich počtem. Dva články tedy vybíjí cca na 1,8 V. Nicméně jeden článek může mít v extrému plnou kapacitu a napětí 1,3 V a druhý vybitý jen 0,5 V. Nabíječ následně díky těmto hodnotám vyhodnotí, že je vybito a začne nabíjet oba. Nejkvalitnější typy mají na každý vložený akumulátor elektronické obvody zvlášť. Obvod se „soustředí” jen na jeden článek, hlídá jeho napětí během nabíjení a především tzv. delta V, což je nepatrný pokles napětí na článku. Tento jev se vyskytuje na konci nabíjení, kdy citlivé obvody proces nabíjení ukončí a přejdou do udržovacího režimu. Tímto řešením se eliminují nepřesnosti vyplývající z různého stavu nabití akumulátorů, jejich stáří a podobně. Zároveň mají většinou na každý dobíjený článek indikaci stavu nabíjení zvlášť. Tyto nabíječky se pohybují od 400 Kč výše.
3. Čas jsou peníze – jak dlouho se budou baterie nabíjet
Za zmínku stojí ještě jeden rozhodující faktor pro výběr správného typu nabíječky, která vám bude vyhovovat, a to je rychlost nabíjení baterií. Většina inteligentních nabíječek již tuto možnost standardně nabízí - jsou to tzv. rychlonabíječe, s dobou dobití kolem čtyř hodin. Takto zvýšená rychlost dnešním akumulátorům nijak zvlášť nevadí. Nicméně pokud Vám stačí nabít články přes noc, bohatě postačí nabíječka s proudem kolem 300-500 mAh. Články se při dobíjení vyššími proudy zahřívají a v dlouhodobém měřítku jim to neprospívá. Dokonce při vysokých proudech a teplotě akumulátorů časem dochází ke zvýšení jejich samovybíjení. Řádově již po roce takového intenzivního používání můžete být pak dobitý článek po pár týdnech téměř prázdný. Pokud nepotřebujete rychle dobíjet články, rozhodně se vyhněte extra rychlým režimům dobíjení. Některé nabíječky dokáží dobít články z 80% za 60 minut. Články jsou u těchto typů aktivně chlazeny ventilátorem pro snížení jejich teploty. Ta je ale i tak dost vysoká. V tomto režimu lze akumulátory samozřejmě též používat, jejich životnost bude ale v důsledku výrazně nižší.
4. Co dokážou chytré nabíječky baterií?
Při rozhodování o nákupu v této oblasti se můžete setkat ještě s další kategorií, tzv. chytré nabíječky řízené procesorem. Nabízí zobrazení stavu nabití či vybití článků. Též je možné provést test kapacity akumulátorů i individuálně nad každým článkem zvlášť. Nabíječky tohoto typu se pohybují v cenové relaci od 700 Kč. Některé konkrétní nabíječe, např. inteligentní mikroprocesorová nabíječka baterií IPC-1L, navíc umí další funkce: uživatelsky nastavit dobíjecí a vybíjecí proudy (nabíjecí proudy 200, 500, 700 mA, dražší model i více), či použít režim oživení článků, kdy se střídá režim nabíjení a vybíjení tak dlouho, dokud se zvyšuje kapacita článku. Lze tak znovu oživit staré či dlouho nepoužívané články, jak jsme již zmiňovali, a dostat z nich mnohem vyšší kapacitu. Dále je na těchto nabíječkách na baterie vidět, jak velkou kapacitu článek přijal při dobíjení. Všechny tyto funkce snadno odhalí slabší nebo vadný akumulátor. Jedná se vlastně o nabíječky baterií s diagnostikou každého jednotlivého článku.
Konečný výběr vhodného napáječe baterií je nutný přizpůsobit konkrétním požadavkům zákazníka dle výše uvedených kritérií, plánovanému používání tohoto praktického pomocníka a zejména pak potřebné rychlosti dobití. Z naší strany bychom doporučili spíše nabíječky s nižším dobíjecím proudem (IPC-1L), který je šetrnější k akumulátorům, přispívá k lepšímu stavu akumulátorů a jejich vyšší životnosti.
Prohlédněte si aktuální nabídku nabíječek baterií nebo nás neváhejte kontaktovat pro další dotazy zde.